Healthy European Youth

Bogusława Denys

W dniach 31.05–03.06.2015 odbyła się wyprawa pieszo-samochodowa, której celem było dotarcie do źródeł rzeki Wisłok, leżących w Beskidzie Niskim. W wyprawie udział wzięli uczniowie realizujący projekt Erasmus+ Healthy European Youth. Trasa podzielona była na trzy etapy i wiodła w górę rzeki. W trakcie  codziennych  ok. 10 kilometrowych marszów grupa realizowała działania projektowe.

Przebieg wyprawy

Dzień 1 /31.05.15/
Pierwszego dnia grupa dotarła do Rymanowa-Zdroju, słynącego z wód leczniczych. Po zdobyciu dwóch wzniesień: Wołoszczycy, gdzie znajdował się cmentarz Łemków (ludu zamieszkującego jeszcze niedawno tę część Karpat) oraz Działu, najwyższego punktu w okolicy, po ok.10 km marszu grupa dotarła  do przełomu Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej, jednego z najpiękniejszych przełomów rzek w Karpatach. Ośrodek wczasów zdrowotnych „Rudawka Rymanowska”, będący bazą noclegową, stanowił jednocześnie miejsce realizacji kolejnych działań projektowych. Ekologiczny charakter ośrodka potwierdzają jego specjalistyczne certyfikaty. Uprawia się tu m.in. ogórki, kalafiory, ziemniaki oraz marchew bez użycia jakichkolwiek dodatków chemicznych. W gospodarstwie hodowane są także zwierzęta, m.in. stare rasy prymitywne odporne na choroby oraz trudne warunki takie jak: stado owiec czarnogłówek, kozy karpackie, szkockie bydło górskie.
Warto dodać, że część uczestników spała w oryginalnych jurtach mongolskich, dotleniając się równocześnie zbawiennym górskim powietrzem.

Dzień 2 /01.06.15/
Kolejnego dnia, po ekologicznym śniadaniu grupa wyruszyła do Puław Górnych. Tam grupa spotkała  pionierów-założycieli tej miejscowości i wysłuchała opowieści o losach regionu.
Odwiedzono farmę bydła mlecznego rasy Simentaller, karmionego jedynie produktami z pól właściciela. Szlak, którym grupa dotarła  do wodospadu św. Anny wpadającego do Wisłoka, doprowadził do Wisłoka Wielkiego i noclegu pod namiotami w agroturystyce  Przystanek Pod świętym Onufrym.

Dzień 3/02.06.15/
Dzień trzeci uczniowie rozpoczęli  przygotowanym samodzielnie śniadaniem. Przez trzy godziny grupa szła pod prąd Wisłoka ku źródłom. Dnia 02.06.2015 o godzinie 12.52 ekspedycja dotarła do celu. Satysfakcja była ogromna. Następnie uczestnicy wyprawy skierowali się ku granicy polsko-słowackiej i idąc wzdłuż niej doszli do Dołżycy, skąd przejechali w miejsce noclegu - Sanoku.  

Dzień 4/03.06.15/
Ostatni dzień wyprawy grupa projektowa rozpoczęła od zwiedzania Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, jednego z większych w Europie. Dokładne zwiedzenie Skansenu wymagało przebycia ok. 6 km i trwało 3 godziny. Uczniowie zobaczyli m.in. XIX-wieczne chaty Łemków, Bojków i Dolinian (dawnych mieszkańców tych terenów), a także cerkiew, dwór i szkołę. Atrakcją godną uwagi był również zrekonstruowany rynek galicyjskiego miasteczka, tętniący swoim własnym życiem.
Następnie grupa przejechała przez Pogórze Przemyskie do Przemyśla. Tu odbyło się spotkanie z grupą sportowców-tancerzy ze Szkoły Tańca "A-Z". Tancerze opowiedzieli o swojej pasji, treningach i osiągnięciach. Uczestnikami spotkania była m.in. zdobywczyni I miejsca w Pucharze Świata w Latino Show oraz wicemistrzowie Polski formacji tanecznych …. Reprezentanci  Polski w mistrzostwach …
Zaprezentowano relacje filmowe z niektórych turniejów. Ochotnicy spróbowali swoich sił na parkiecie pod kierunkiem instruktora.

Wyprawa dała uczestnikom możliwość realizacji wielu działań wynikających z założeń projektu HEY – wysiłek i trud w czasie wędrówek przyczynił się do poprawy sprawności fizycznej, wizyty w gospodarstwach ekologicznych uświadomiły uczniom jak ważne jest zdrowe odżywianie, spotkania ze słynnymi sportowcami uświadomiły młodzieży, że sport może być jednocześnie pasją. Dodatkowo, samodzielne planowanie i przygotowywanie wyprawy było świetnym treningiem umysłowym,dającym wiele satysfakcji i uczącym samodzielności.

Nad całością wyprawy czuwał pan Zbysław Zapała. Dziękujemy !!!

Kategoria: