archiwum wpisów

administrator

W dniach 16-23 maja 2023 r. uczniowie klas pierwszych I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu w ramach rewizyty gościli grupę młodzieży wraz z opiekunami z Gymnasium bei Sankt Michael ze Schwäbisch Hall, miasta partnerskiego Zamościa.

Uczniowie z obu krajów pracowali nad wspólnym projektem pt.” Europejska jedność w różnorodności”, którego głównym założeniem było poznanie przez młodzież podobieństw i różnic kulturowych pomiędzy Polską i Niemcami w kontekście wspólnych wartości europejskich. Owoc kilkudniowej współpracy stanowiły zredagowane przez uczniów, pracujących w grupach mieszanych, w języku polskim, niemieckim i angielskim artykuły, eseje oraz wywiady, przeprowadzone zarówno z nauczycielami z Polski jak i Niemiec.

Zagadnienia, które poruszyła młodzież, dotyczyły Unii Europejskiej i jej znaczenia dla młodego pokolenia ludzi, kształtowania się relacji między naszymi krajami, tego, czego Niemcy i Polacy mogą nauczyć się z przeszłości, gościnności Niemców i Polaków, tradycji celebrowanych przez polską młodzież, specjałów polskiej i niemieckiej kuchni oraz muzyki chętnie słuchanej przez młodych ludzi. Punkt kulminacyjny stanowiła prezentacja multimedialna wspólnie opracowanych projektów.

Poza pracą projektową młodzież brała udział w spotkaniu z Prezydentem Miasta Zamość – Panem Andrzejem Wnukiem, w którym miała możliwość zadawania pytań i uzyskania informacji dotyczących miasta i jego funkcjonowania. Ważnym punktem było zapoznanie się z historią Zamościa, zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz Starego Miasta w Lublinie. Wspólne spędzanie czasu stało się nieodłącznym elementem wymiany. Z wielką przyjemnością młodzież korzystała z przygotowanych atrakcji, tj. spływ kajakowy i ognisko na Roztoczu, mecz piłki ręcznej drużyny „Padwa Zamość”, mecz piłki siatkowej drużyn polskiej i niemieckiej czy też Piknik Absolwenta z okazji 30-lecia powstania szkół społecznych. Dzięki możliwości udziału w wymianie młodzież nawiązał i zacieśniła wzajemne znajomości oraz miała możliwość wykazania się współpracą w grupie.

Projekt został sfinansowany przez organizację międzynarodową Polsko – Niemiecką Współpracy Młodzieży, która umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców.

 

Agnieszka Cybulska

administrator

Polska jest krajem bogatym w dziedzictwo kulturowe i tradycje. Wśród nich jest kilka celebrowanych wydarzeń przez polską młodzież, które mają dla nich wielkie znaczenie. Są to: studniówka, „Dzień Wagarowicza” i 18. urodziny.

Studniówka  zwykle odbywa się w styczniu lub lutym na 100 dni przed egzaminem maturalnym. Młodzi mężczyźni ubierają się w garnitury, a kobiety w eleganckie suknie wieczorowe. Wydarzenie, któremu towarzyszy uroczysta atmosfera, odbywa się poza szkołą, najczęściej w okazałych miejscach, takich jak hotele czy sale balowe, tworząc uroczystą atmosferę.

Podczas balu maturalnego pielęgnowane są różne tradycje. Punktem kulminacyjnym wieczoru jest ceremonia otwarcia, podczas której uczniowie tańczą poloneza - polski taniec narodowy. Wieczór wypełniony jest muzyką, śmiechem i niezapomnianymi chwilami, które pozostawiają trwałe wspomnienia dla uczestników tego wydarzenia.

"Dzień Wagarowicza" to wyjątkowa tradycja, która zyskała popularność wśród polskich licealistów. To nieoficjalne święto obchodzone jest w pierwszy dzień wiosny, dzięki czemu uczniowie mogą odpocząć od nauki i dobrze się bawić. Chociaż jego nazwa sugeruje opuszczanie budynku szkoły, to z biegiem czasu wydarzenie to przekształciło się w dzień zorganizowanych zajęć i wycieczek.

Na „Dzień Wagarowicza” uczniowie często planują wycieczki do parków lub organizują spotkania we własnym gronie.

S18 urodziny, zwane „osiemnastką”, to ważny kamień milowy w życiu młodego człowieka. Oznacza przejście w dorosłość i jest obchodzone z wielkim entuzjazmem. Ukończenie 18 roku życia daje prawo do głosowania, prowadzenia samochodu, zawierania małżeństw bez zgody rodziców oraz do przywilejów ludzi dorosłych.

Rodzina i przyjaciele spotykają się, aby świętować wspólnie tę doniosłą uroczystość. Do najbardziej znanych zwyczajów należy odśpiewanie „Sto lat” i wręczenie prezentów. Mogą być to: symboliczny klucz, reprezentujący klucz do dorosłości lub spersonalizowany przedmiot odzwierciedlający zainteresowania lub aspiracje danej osoby.

Obchody 18. urodzin to także okazja do refleksji nad osiągnięciami i wyznaczenia celów na przyszłość. Służy jako rytuał przejścia, od okresu dojrzewania w dorosłość i zachęca do osobistego rozwoju i odpowiedzialności.

Polskie tradycje odgrywają znaczącą rolę w życiu młodych ludzi, zapewniając im poczucie tożsamości, związek z ich dziedzictwem kulturowym i niezapomniany sposób na upamiętnienie ważnych momentów w życiu. Bal maturalny, „Dzień Wagarowicza” i obchody 18. urodzin to ważne wydarzenia, które pozwalają polskiej młodzieży cieszyć się młodością, tworzyć trwałe wspomnienia i wkraczać w dorosłość z poczuciem dumy i celu.

administrator
  • Co Polacy sądzą o gościnności Niemców?
    Uważam, że Niemcy są gościnni ponieważ z chęcią przyjęli nas do swoich domów i pokazywali nam swoje miasto rodzinne.
  • Jak Polakom smakuje niemiecka kuchnia?
    Niemiecka kuchnia w przekonaniu większości jest niesmaczna, ponieważ jest monotonna, mdła i tłusta.

  • Czy Polacy inspirują się niemieckimi tradycjami?
    Polacy nie inspirują się niemieckimi tradycjami, ale je szanują.
  • Co Polacy sądzą o niemieckiej motoryzacji?
    Niemiecka motoryzacja jest najnowocześniejsza i bardziej rozwinięta od polskiej.

  • Co Polacy sądzą o niemieckiej modzie?
    Niemiecka moda nie wyróżnia się niczym specjalnym od pozostałych krajów Europy.
  • Co Polacy sądzą o niemieckim systemie edukacji?
    Niemiecki system edukacji jest znacznie mniej obszerny od polskiego. Uczniowie mają znacznie mniej nauki i mniej czasu spędzają w szkole.
  • Co Polacy sądzą o czystości miast w Niemczech?
    Miasta w Niemczech są czyste i bardzo zadbane. Nie widać na ulicach pustych puszek i śmieci.

 

  • What do Poles think about German hospitality?
    I think that the Germans are hospitable because they gladly welcomed us into their homes and showed us their hometown.

  • How do Poles like German cuisine?
    German cuisine, in the opinion of the majority, is bad because it is monotonous, bland and greasy.


  • Are Poles inspired by German traditions?
    Poles are not inspired by German traditions, but they respect them.

  • What do Poles think about the German automotive industry?
    The German automotive industry is the most modern and more developed than the Polish one.


  • What do Poles think about German fashion?
    German fashion does not stand out from other European countries.

  • What do Poles think about the German education system?
    The German education system is much less extensive than the Polish one. Students have much less schooling and spend less time in school.

  • What do Poles think about the cleanliness of cities in Germany?
    Cities in Germany are clean and very well maintained. You can't see empty cans and rubbish on the street.

 

  • Was denken die Polen über die deutsche Gastfreundschaft ?
    Ich glaube, dass die Deutschen gastfreundlich sind, denn sie haben uns bereitwillig in ihren Häusern empfangen und uns ihre Heimatstadt gezeigt.
  • Wie mögen die Polen die deutsche Küche?
    Für die meisten Polen ist die deutsche Küche nicht gut, weil sie  eintönig und fettig ist.

  • Lassen sich die Polen von deutschen Traditionen inspirieren?
    Die Polen lassen sich nicht von deutschen Traditionen inspirieren, aber sie respektieren sie.
  • Was denken die Polen über die deutsche Motorisierung?
    Die deutsche Motorisierung ist moderner  und weiterentwickelter als die polnische.

  • Was denken die Polen über deutsche Mode?
    Die deutsche Mode unterscheidet sich nicht von der Mode anderer europäischer Ländern.
  • Was denken Polen über das deutsche Bildungssystem?
    Das deutsche Bildungssystem ist viel weniger umfangreich als das polnische, die Schüler müssen weniger Zeit in der Schule verbringen.
  • Was denken die Polen über die Sauberkeit der deutschen Städte?
    Die Städte in Deutschland sind sauber und aufgeräumt, es gibt keine leeren Flaschen und verstreuten Papiere auf den Strassen.