Save Today Survive Tomorrow

administrator

Nauczyciele i uczniowie I Społecznego Gimnazjum realizują projekt Erasmus + Save Today – Survive Tomorrow od 1 września 2014r.  Poza licznymi działaniami lokalnymi uczestniczymy w międzynarodowych  wymianach uczniów i nauczycieli, podczas których mamy możliwość spotkania naszych partnerów z Grecji, Niemiec, Portugalii, Turcji, Węgier i Włoch i wraz z nimi wdrażamy rozmaite zadania projektowe w grupach międzynarodowych. Nasi gimnazjaliści odwiedzili już wszystkie kraje partnerskie projektu a ostatnia wymiana odbyła się w Szazhalombatta na Węgrzech w dniach 27-31 marca 2017.

Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klas drugich w składzie Ola Boras, Magda Marciniak, Julia Firek i Zuza Maluha, którym towarzyszyła p. Monika Borkowska oraz Pan Dyrektor Bogusław Klimczuk. Podczas pobytu uczniowie i nauczyciele mieli do wykonania rozmaite zadania projektowe wymagające zarówno wytrwałości jaki i kreatywności. Uczestnicy pracowali w grupach międzynarodowych nad ostatnią częścią broszurą dobrych praktyk dotyczącej szanowania wody i energii oraz wyzbycia się konsumpcyjnego stosunku do życia.  Uczniowie  przedstawiali autorskie filmiki zachęcające do wykorzystywania surowców wtórnych do tworzenia rozmaitych czasem niezwykle oryginalnych i własnoręcznie wykonanych przedmiotów i urządzeń. Kontynuacją tego działania były warsztaty z rękodzieła, na których uczniowie wykorzystywali plastik szkło, papier i inne materiały do tworzenia ozdób wielkanocnych. Grupa wspólnie  zasadziła różne zioła w przyszkolnym ogródku. Polska grupa wylosowała piękną, pachnącą i pyszniącą się fioletowym błękitem lawendę. Zwiedziliśmy także lokalne muzeum archeologiczne, gdzie uczniowie mogli wykonać biżuterię przypominającą tą z epoki brązu i żelaza.  Uczestnicy spotkania mieli też okazję zapoznania się z funkcjonowaniem Rafinerii MOL - jednego z największych przedsiębiorstw naftowo-gazowniczych w Europie Środkowej.

Gospodarze starali się pokazać nam piękno Dunaju i  Budapesztu oraz jego niezwykłą historię. Spotkanie na Węgrzech było  pełne wrażeń i wzruszeń. Uczniowie żegnali się z smutkiem a niekiedy nawet ze łzami, obiecując sobie nawzajem, że na pewno jeszcze się spotkają. Niektórzy już zaczęli planować wspólne międzynarodowe wakacje. Nauczyciele zaś przyznali, że projekty Erasmus+ są niezwykle ważnym elementem edukacji szkolnej, dlatego też z pewnością będą kontynuować współpracę projektową w przyszłości.

administrator

Nauczyciele i uczniowie I Społecznego Gimnazjum już trzeci rok realizują projekt Erasmus + Save Today – Survive Tomorrow. Poza licznymi działaniami lokalnymi uczestniczymy też w międzynarodowych  wymianach uczniów i nauczycieli, podczas których mamy możliwość spotkania naszych partnerów z Grecji, Niemiec, Portugalii, Turcji, Węgier i Włoch i wraz z nimi realizujemy rozmaite zadania projektowe w grupach międzynarodowych. Ostatnio taka wymiana doświadczeń miała miejsce w Lavello we Włoszech.

Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klas drugich i trzecich w składzie Ola Handiuk, Wojtek Sawoniewicz, Kasia Wójtowicz i Celina Kopeć, którym towarzyszyły p. Monika Borkowska i p. Katarzyna Miska. Podczas pobytu uczniowie i nauczyciele mieli do wykonania rozmaite zadania projektowe wymagających zarówno wytrwałości jaki i kreatywności. Uczestnicy pracowali w grupach międzynarodowych nad kolejną (szóstą) częścią broszurą dobrych praktyk dotyczącej ochrony środowiska naturalnego  oraz przedstawiali autorskie filmiki zachęcające do oszczędzania i proekologicznej postawy. Obejrzeliśmy także film ‘HOME’, który pokazuje dzisiejszy stan Ziemi, jej klimat i sposób w jaki ludzkość długofalowo i destrukcyjnie wpływa na przyszłość naszej planety. Dokument jest niezwykle sugestywny bowiem składa się w całości z ujęć sfilmowanych z powietrza (tzw. aerial shots) w różnych miejscach Ziemi. Film naprawdę daje do myślenia i powinien stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich, którym nieobojętny jest los Ziemi i naszego gatunku.

Grupa wspólnie  sadziła drzewa oraz zwiedziła fabrykę makaronu Barilla gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami, które są jednocześnie ekologiczne. Spółka za cel objęła sobie  promowanie zdrowego stylu życia, żywności zrównoważonej i włączenia społecznego, a także aby jej łańcuch dostaw i operacje fabryczne stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Dzięki projektowi „Sustainable Durum Wheat” („Zrównoważona pszenica durum”) zmniejszono emisję CO2 dla tego zboża, wzrosła wydajność a bezpośrednie koszty produkcji zostały obniżone.

Uczestnicy spotkania odwiedzili również szkołę Battaglini w pobliskiej miejscowości Venosa, która  szczyci się posiadaniem certyfikatu EMAS, potwierdzającym przestrzeganie najwyższych standardów z zakresu ochrony środowiska. Uczniowie tej szkoły we współpracy ze społecznością lokalną co roku organizują wydarzenia pod hasłem ‘Zero Kilometre’, dzięki któremu udowadniają, że najzdrowsza jest żywność produkowana lokalnie oraz, że lokalne uprawy ekologiczne są zbawienne dla środowiska naturalnego.

Gospodarze starli się pokazać nam piękno regionu Bascilicata organizując wyjazd do Matery – miasta wpisanego na listę UNESCO z uwagi  unikatowe domostwa drążone w skale zwane Sassi. Miasto będzie też Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku. Ciekawostką jest, że Sassi często było plenerem filmowym. Kręcono tam m.in. „Pasję” M. Gibsona. Byliśmy też na farmie dydaktycznej Villa delle Rose, położonej  wysoko w górach w otoczeniu jezior powulkanicznych i Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo.

Spotkanie w Lavello było  pełne wrażeń i dało uczniom kolejną szansę zawarcia nowych przyjaźni i wzmocnienia tych wcześniej zawartych, które z pewnością ułatwią dalszą współpracę i realizację działań projektowych. Kolejna i zarazem niestety ostatnia wymiana uczniów odbędzie się w marcu na Węgrzech.

administrator

Maj to nie tylko miesiąc matur i maturzystów. Uczestnikom międzynarodowej wymiany uczniów i nauczycieli realizujących projekt Erasmus + Save Today – Survive Tomorrow będzie od teraz kojarzył się z surowym klimatem i zapierającymi dech w piersiach zakątkami Schwarzwaldu. A wszystko to za sprawą gospodarza spotkania, Realschule St. Georgen. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich, czyli z Polski, Grecji, Portugalii, Turcji i Węgier.

I Społeczne Gimnazjum reprezentował silnie męski skład uczniowski: Jakub Jarski, Kamil Rusztyn, Łukasz Szyszka i Marek Zastąpiło, którym towarzyszyły p. Monika Borkowska i p. Jolanta Michalczyk. Pobyt w Niemczech wypełniony był realizacją wielu zadań projektowych oraz dał uczestnikom możliwość poznania uroków Schwarzwaldu słynącego z przepięknych krajobrazów, zegarów z kukułką, tortu Czarny Las oraz jego serdecznych mieszkańców.

Podczas pobytu uczniowie i nauczyciele mieli do wykonania szereg zadań projektowych wymagających zarówno wytrwałości, sprawności jaki i kreatywności. Uczestnicy budowali ładowarki słoneczne oraz szyli pokrowce na telefon komórkowy wykorzystując surowce wtórne. Pracowali także w grupach międzynarodowych nad kolejną (piątą) częścią broszurą dobrych praktyk dotyczącej antykonsumpcyjnych zachowań  oraz przedstawiali autorskie filmiki zachęcające do wyzbycia się konsumpcyjnego podejścia do życia i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Grupa wspólnie  sadziła drzewa oraz zwiedziła biogazownię gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z technologią pozyskiwania biogazu z kiszonki i gnojowicy od trzody chlewnej. 

Uczestniczy zwiedzili Parlament Europejski w Strasburgu, gdzie przysłuchiwali się obradom i uczestniczyli w spotkaniu z europosłem niemieckim oraz panią Różą Thun – polską europosłanką Gospodarze pokazali nam piękno Schwarzwaldu organizując wyjazd na zamek Hornberg, do skansenu Vogtsbauernhof oraz Tribergu z największym wodospadem w Niemczech oraz muzeum zegarów z kukułką.

Spotkanie w St. Georgen było  udane, nie tylko pod względem merytorycznym, ale było też okazją do bliższego poznania uroków naszego zachodniego sąsiada. Dało szansę zawarcia nowych przyjaźni i wzmocnienia tych wcześniej zawartych, które z pewnością ułatwią dalszą współpracę i realizację działań projektowych. Kolejna wymiana uczniów odbędzie się w listopadzie we Włoszech.

administrator

W dniach 27-30 września 2016r. odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach programu Erasmus+ ‘Save Today – Survive Tomorrow’. Tym razem gospodarzem była szkoła Istituto Comprensivo Statale 1 Lavello we Włoszech. I Społeczne Gimnazjum im.Unii Europejskiej w Zamościu reprezentowane było przez panie Katarzynę Miskę oraz Bogusławę Denys. Dodatkowo, uczestnikami spotkania byli nauczyciele szkół partnerskich z Portugalii (Peso da Régua), Niemiec (St. Georgen), Węgier (Százhalombatta) oraz Grecji (Pteleos). Było to trzecie międzynarodowe spotkanie nauczycieli, po spotkaniach w Polsce (2014) oraz Grecji (2015). W trakcie spotkania omówiono dotychczasowe oraz przyszłe działania projektowe, a także zaplanowano krótkoterminowe wymiany grup uczniów. Trzyletni program ma na celu zaangażowanie uczniów w działania związane z poszanowaniem środowiska naturalnego, uwrażliwienie ich na kwestie dotyczące efektywnego wykorzystania energii odnawialnych oraz rozwinięcia świadomości ekologicznej. W listopadzie br. grupa czterech uczniów oraz dwóch nauczycieli po raz kolejny odwiedzi Lavello, aby tym razem uczestniczyć w zajęciach wspólnie z uczniami szkoły włoskiej. Uczniowie wezmą udział w warsztatach oraz odwiedzą przedsiębiorstwa wykorzystujące w swej działalności nowoczesne energooszczędne systemy technologiczne oraz biopaliwa.

Ola Stepaniuk 1b

On 27th November 2015 sixteen students of I Społeczne Gimnazjum visited a boiler house in Grabowiec. The trip was organised under Save Today – Survive Tomorrow project by Mr Zbysław Zapała.
The boiler house was founded in 1996. It was one of the first environmentally friendly heating plants in Poland. It was built with the European Union subsidies. It cost 2 million zloty together with the equipment. It uses hay (biomass) which is delivered by farmers. In winter there are 4 employees and in summer there are 2. It burns 800 tonnes of hay per year. 1 bale of hay weighs 200 kilogrammes. The heat delivered by the boiler house covers an area of Grabowiec (almost 5000 inhabitants), but only the central buildings, not private houses. There are various types of machinery used to operate in the boiler house: forklift trucks, tractors, incinerators. But the most important are 2 large boilers, where the hay is put to be burnt. We can see that this is a very good, economical way of heating. With such a small change we can save our planet.