Save Today Survive Tomorrow

administrator

Nauczyciele i uczniowie I Społecznego Gimnazjum realizują projekt Erasmus + Save Today – Survive Tomorrow od 1 września 2014r.  Poza licznymi działaniami lokalnymi uczestniczymy w międzynarodowych  wymianach uczniów i nauczycieli, podczas których mamy możliwość spotkania naszych partnerów z Grecji, Niemiec, Portugalii, Turcji, Węgier i Włoch i wraz z nimi wdrażamy rozmaite zadania projektowe w grupach międzynarodowych. Nasi gimnazjaliści odwiedzili już wszystkie kraje partnerskie projektu a ostatnia wymiana odbyła się w Szazhalombatta na Węgrzech w dniach 27-31 marca 2017.

Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klas drugich w składzie Ola Boras, Magda Marciniak, Julia Firek i Zuza Maluha, którym towarzyszyła p. Monika Borkowska oraz Pan Dyrektor Bogusław Klimczuk. Podczas pobytu uczniowie i nauczyciele mieli do wykonania rozmaite zadania projektowe wymagające zarówno wytrwałości jaki i kreatywności. Uczestnicy pracowali w grupach międzynarodowych nad ostatnią częścią broszurą dobrych praktyk dotyczącej szanowania wody i energii oraz wyzbycia się konsumpcyjnego stosunku do życia.  Uczniowie  przedstawiali autorskie filmiki zachęcające do wykorzystywania surowców wtórnych do tworzenia rozmaitych czasem niezwykle oryginalnych i własnoręcznie wykonanych przedmiotów i urządzeń. Kontynuacją tego działania były warsztaty z rękodzieła, na których uczniowie wykorzystywali plastik szkło, papier i inne materiały do tworzenia ozdób wielkanocnych. Grupa wspólnie  zasadziła różne zioła w przyszkolnym ogródku. Polska grupa wylosowała piękną, pachnącą i pyszniącą się fioletowym błękitem lawendę. Zwiedziliśmy także lokalne muzeum archeologiczne, gdzie uczniowie mogli wykonać biżuterię przypominającą tą z epoki brązu i żelaza.  Uczestnicy spotkania mieli też okazję zapoznania się z funkcjonowaniem Rafinerii MOL - jednego z największych przedsiębiorstw naftowo-gazowniczych w Europie Środkowej.

Gospodarze starali się pokazać nam piękno Dunaju i  Budapesztu oraz jego niezwykłą historię. Spotkanie na Węgrzech było  pełne wrażeń i wzruszeń. Uczniowie żegnali się z smutkiem a niekiedy nawet ze łzami, obiecując sobie nawzajem, że na pewno jeszcze się spotkają. Niektórzy już zaczęli planować wspólne międzynarodowe wakacje. Nauczyciele zaś przyznali, że projekty Erasmus+ są niezwykle ważnym elementem edukacji szkolnej, dlatego też z pewnością będą kontynuować współpracę projektową w przyszłości.

Kategoria: