Save Today Survive Tomorrow

administrator

Nauczyciele i uczniowie I Społecznego Gimnazjum już trzeci rok realizują projekt Erasmus + Save Today – Survive Tomorrow. Poza licznymi działaniami lokalnymi uczestniczymy też w międzynarodowych  wymianach uczniów i nauczycieli, podczas których mamy możliwość spotkania naszych partnerów z Grecji, Niemiec, Portugalii, Turcji, Węgier i Włoch i wraz z nimi realizujemy rozmaite zadania projektowe w grupach międzynarodowych. Ostatnio taka wymiana doświadczeń miała miejsce w Lavello we Włoszech.

Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klas drugich i trzecich w składzie Ola Handiuk, Wojtek Sawoniewicz, Kasia Wójtowicz i Celina Kopeć, którym towarzyszyły p. Monika Borkowska i p. Katarzyna Miska. Podczas pobytu uczniowie i nauczyciele mieli do wykonania rozmaite zadania projektowe wymagających zarówno wytrwałości jaki i kreatywności. Uczestnicy pracowali w grupach międzynarodowych nad kolejną (szóstą) częścią broszurą dobrych praktyk dotyczącej ochrony środowiska naturalnego  oraz przedstawiali autorskie filmiki zachęcające do oszczędzania i proekologicznej postawy. Obejrzeliśmy także film ‘HOME’, który pokazuje dzisiejszy stan Ziemi, jej klimat i sposób w jaki ludzkość długofalowo i destrukcyjnie wpływa na przyszłość naszej planety. Dokument jest niezwykle sugestywny bowiem składa się w całości z ujęć sfilmowanych z powietrza (tzw. aerial shots) w różnych miejscach Ziemi. Film naprawdę daje do myślenia i powinien stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich, którym nieobojętny jest los Ziemi i naszego gatunku.

Grupa wspólnie  sadziła drzewa oraz zwiedziła fabrykę makaronu Barilla gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami, które są jednocześnie ekologiczne. Spółka za cel objęła sobie  promowanie zdrowego stylu życia, żywności zrównoważonej i włączenia społecznego, a także aby jej łańcuch dostaw i operacje fabryczne stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Dzięki projektowi „Sustainable Durum Wheat” („Zrównoważona pszenica durum”) zmniejszono emisję CO2 dla tego zboża, wzrosła wydajność a bezpośrednie koszty produkcji zostały obniżone.

Uczestnicy spotkania odwiedzili również szkołę Battaglini w pobliskiej miejscowości Venosa, która  szczyci się posiadaniem certyfikatu EMAS, potwierdzającym przestrzeganie najwyższych standardów z zakresu ochrony środowiska. Uczniowie tej szkoły we współpracy ze społecznością lokalną co roku organizują wydarzenia pod hasłem ‘Zero Kilometre’, dzięki któremu udowadniają, że najzdrowsza jest żywność produkowana lokalnie oraz, że lokalne uprawy ekologiczne są zbawienne dla środowiska naturalnego.

Gospodarze starli się pokazać nam piękno regionu Bascilicata organizując wyjazd do Matery – miasta wpisanego na listę UNESCO z uwagi  unikatowe domostwa drążone w skale zwane Sassi. Miasto będzie też Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku. Ciekawostką jest, że Sassi często było plenerem filmowym. Kręcono tam m.in. „Pasję” M. Gibsona. Byliśmy też na farmie dydaktycznej Villa delle Rose, położonej  wysoko w górach w otoczeniu jezior powulkanicznych i Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo.

Spotkanie w Lavello było  pełne wrażeń i dało uczniom kolejną szansę zawarcia nowych przyjaźni i wzmocnienia tych wcześniej zawartych, które z pewnością ułatwią dalszą współpracę i realizację działań projektowych. Kolejna i zarazem niestety ostatnia wymiana uczniów odbędzie się w marcu na Węgrzech.

Kategoria: