Save Today Survive Tomorrow

administrator

Maj to nie tylko miesiąc matur i maturzystów. Uczestnikom międzynarodowej wymiany uczniów i nauczycieli realizujących projekt Erasmus + Save Today – Survive Tomorrow będzie od teraz kojarzył się z surowym klimatem i zapierającymi dech w piersiach zakątkami Schwarzwaldu. A wszystko to za sprawą gospodarza spotkania, Realschule St. Georgen. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich, czyli z Polski, Grecji, Portugalii, Turcji i Węgier.

I Społeczne Gimnazjum reprezentował silnie męski skład uczniowski: Jakub Jarski, Kamil Rusztyn, Łukasz Szyszka i Marek Zastąpiło, którym towarzyszyły p. Monika Borkowska i p. Jolanta Michalczyk. Pobyt w Niemczech wypełniony był realizacją wielu zadań projektowych oraz dał uczestnikom możliwość poznania uroków Schwarzwaldu słynącego z przepięknych krajobrazów, zegarów z kukułką, tortu Czarny Las oraz jego serdecznych mieszkańców.

Podczas pobytu uczniowie i nauczyciele mieli do wykonania szereg zadań projektowych wymagających zarówno wytrwałości, sprawności jaki i kreatywności. Uczestnicy budowali ładowarki słoneczne oraz szyli pokrowce na telefon komórkowy wykorzystując surowce wtórne. Pracowali także w grupach międzynarodowych nad kolejną (piątą) częścią broszurą dobrych praktyk dotyczącej antykonsumpcyjnych zachowań  oraz przedstawiali autorskie filmiki zachęcające do wyzbycia się konsumpcyjnego podejścia do życia i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Grupa wspólnie  sadziła drzewa oraz zwiedziła biogazownię gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z technologią pozyskiwania biogazu z kiszonki i gnojowicy od trzody chlewnej. 

Uczestniczy zwiedzili Parlament Europejski w Strasburgu, gdzie przysłuchiwali się obradom i uczestniczyli w spotkaniu z europosłem niemieckim oraz panią Różą Thun – polską europosłanką Gospodarze pokazali nam piękno Schwarzwaldu organizując wyjazd na zamek Hornberg, do skansenu Vogtsbauernhof oraz Tribergu z największym wodospadem w Niemczech oraz muzeum zegarów z kukułką.

Spotkanie w St. Georgen było  udane, nie tylko pod względem merytorycznym, ale było też okazją do bliższego poznania uroków naszego zachodniego sąsiada. Dało szansę zawarcia nowych przyjaźni i wzmocnienia tych wcześniej zawartych, które z pewnością ułatwią dalszą współpracę i realizację działań projektowych. Kolejna wymiana uczniów odbędzie się w listopadzie we Włoszech.

Kategoria: