Maths Matters

Bożena Wojciechowska

 

W bibliotece szkolnej w dniu 7 listopada 2019 r., w ramach cyklu „Ludzie z pasją”, gościliśmy wyjątkową osobę – Tadeusza Wicherka* - Dyrektora Naczelnego i Artystycznego najstarszej polskiej orkiestry symfonicznej (rok założenia 1881) - Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Zaproszony gość opowiadał o tradycjach muzycznych swojej rodziny, szkołach do których uczęszczał, opowiadał o koncertach w wielu miastach w Polsce i wielu krajach na świecie. T. Wicherek mówił o swojej karierze muzycznej, był m.in. dyrygentem w Warszawskiej Operze Kameralnej, dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze, pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej, dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej – wspominał początki swojej kariery, współpracę ze słynnymi muzykami, twórcami. Gość podał również motywy wyboru Zamościa, jako miejsca rozwoju artystycznego, realizacji planów, projektów symfonicznych, koncertowych oraz budowy filharmonii. Opowiadał o m.in. o inspiracjach, procesie tworzenia, o formach relaksu, o ulubionych kompozytorach, jakiej muzyki słucha w wolnym czasie oraz o zabawnych historiach, które wydarzyły się podczas koncertów. O tym i innych informacjach z życia znanego dyrygenta (stworzył muzykę do wielu sztuk teatralnych i napisał musical pt. Hilfe die Herdmans kommt) możecie przeczytać w następnym numerze Gazetki Szkolnej u.p.S.!
W spotkaniu, prowadzonym przez Klaudię Kolano, wzięli udział uczniowie klas licealnych (3D, 1C3, 1D3).

 * Tadeusz Wicherek, 

ur. 9 stycznia 1961, Gliwice. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya.
W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał przez 3 lata w Akademii Muzycznej. Jako dyrygent Orkiestry Kameralnej warszawskiej uczelni brał udział w Jugendfestspieltreffen w Bayreuth w 1986 roku. W tym samym roku został laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1989 roku zrealizował Świat na księżycu Haydna w Theather fur Kinder w Hamburgu (…).
W latach 1990-2009 był dyrygentem w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą Idomeneo zainaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 18 edycjach tego festiwalu w Warszawie oraz festiwalach mozartowskich w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii. Od 1990 roku jest również dyrygentem, a od 2008 roku - dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech. Ponadto w latach 1991-95 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze, a w latach 1999-2005 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej zrealizował pierwsze polskie nagranie całej Pasji wg św. Jana J.S. Bacha, a w sezonie artystycznym 2000/2001 nagrał i wydał cztery płyty - Kolędy i pastorałki, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina i Koncert fortepianowy d-moll op. 30 S. Rachmaninowa z 14-letnim solistą chińskim Wen Yu Shenem oraz Swing meets Symphony z kwartetem jazzowym Tomasza Bielskiego (rejestracja koncertu w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia jej istnienia).
Od 2007 roku jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym (…) Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Sprawuje kierownictwo muzyczne nad trzema festiwalami: Festiwalem Kultury im. Marka Grechuty, Festiwalem Kultury Włoskiej „Arte, Cultura, Musica e…” (obecnie te dwa festiwale zostały połączone w jeden) oraz Festiwalem im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
Tadeusz Wicherek ma w swoim repertuarze około 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych, od wczesnego baroku do utworów współczesnych. Jest jedynym polskim dyrygentem, który ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów kostarykańskich. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień” i Carintischer Sommer Festival (Austria).
Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Centralnej. Współpracuje z Mikkeli City Orchestra w Finlandii (z którą wydał płytę CD z polską muzyką smyczkową), Teatrem Wielkim w Poznaniu (Tosca, Madame Butterfly, Fidelio, Czarodziejski flet, Rigoletto), Operą w Szczecinie (Nabucco) oraz Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie (W krainie Czarodziejskiego Fletu). Od 2006 roku jako dyrygent i kompozytor bierze udział w realizacji nagrań płyt CD i Narodowych Koncertów Telewizyjnych pt. Artyści Polscy w hołdzie Janowi Pawłowi II. Współpracuje z wybitnymi artystami klasycznymi, jazzowymi oraz popowymi i rockowymi. Dokonał nagrań CD Pop Oratorium Miłosierdzie Boże i Moja Miłość Zbigniewa Małkowicza do słów św. s. Faustyny Kowalskiej, Pop Oratorium Psalmy Dawida oraz Pop Kantaty Przy Sercu Twoim. Stale prezentuje te oratoria w różnych miastach Polski. Zainspirował Mariusza Matuszewskiego do napisania Mszy dziecięcej „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Był inicjatorem napisania przez Katarzynę Kryśków i Fryderyka Stankiewicza Oratorium na Boże Narodzenie. Wspólnie z wokalistą Grzegorzem Wilkiem jest autorem i producentem Symfonicznej Historii Rocka pt. Perły Retro Rocka. Jest pomysłodawcą i głównym realizatorem projektu Bajkowa Symfonia – symfonicznych bajek przeznaczonych dla najmłodszych, nawet 3-letnich słuchaczy. Wspólnie z Justyną Reczeniedi i Krystianem Krzeszowiakiem zrealizował i wyprodukował projekt muzyczny „Co-Opera”, autorstwa Michała Zabłockiego i Marcina Nierubca. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Współpracuje z Wytwórnią Filmów Walta Disney’a, prowadząc w Polsce cykle koncertów z muzyką ze słynnych amerykańskich kreskówek.
Źródło:
1. Tadeusz Wicherek [on-line] Orkiestra Włościańska im. Karola Namysłowskiego [dostęp: 30 października 2019 r.] [http://www.namyslowiacy.pl/pl/page/106/dyrektor-tadeusz-wicherek.
html]
2. Tadeusz Wicherek [on-line] Polskie Centrum Informacji Muzycznej [ dostęp: 30 października 2019 r.] [https://www.polmic.pl/index.php?option=com_mwosoby&id=1099&litera=26&view=człowiek
&Itemid=6&lang=pl]

Kategoria: