Save Today Survive Tomorrow

Monika Borkowska

W dniach 17–24 kwietnia 2015r. odbyło się międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli realizujących projekt Erasmus + Save Today – Survive Tomorrow. Gospodarzem była szkoła Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi  w Gaziantep w południowo-wschodniej części Turcji. Goście to  4 uczniów oraz 2 nauczycieli z krajów partnerskich, czyli z Polski, Grecji, Portugalii i Węgier.
I Społeczne Gimnazjum reprezentowali uczniowie: Maciek Wnuk, Marek Zastąpiło, Jan Skwarek i Michał Skwarek oraz koordynatorki i autorki projektu, p. Monika Borkowska i p. Bogusława Denys. Pobyt w Turcji wypełniony był realizacją wielu zadań projektowych oraz dał uczestnikom możliwość poznania tego niezwykłego i nieco egzotycznego kraju oraz jego mieszkańców.


Podczas pobytu uczniowie i nauczyciele mieli do wykonania szereg zadań projektowych wymagających zarówno siły witalnej jak i kreatywności. Uczestnicy sadzili drzewa, które nie występują w Polsce, a więc przede wszystkim pistacje oraz drzewa oliwne. Pracowali także w grupach międzynarodowych nad broszurą dobrych praktyk dotyczących skutecznych sposobów oszczędzania energii oraz przedstawiali swój region i dotychczasowe działania lokalne. Grupa wspólnie  zwiedziła unikatową stację hodowlaną ibisa łysego, który jest zagrożony wyginięciem. Partnerzy tureccy pokazali również gościom ogromną tamę -Birecik Dam na rzece Eufrat, która jest w stanie wyprodukować przeciętnie 2.5 miliarda kW energii rocznie. Natomiast władze miasta Gaziantep umożliwiły zwiedzanie stacji energii odnawialnej, zagospodarowania odpadów, stawu biologicznego, ogrodu botanicznego, planetarium oraz nowoczesnego i bardzo ekologicznego domu pasywnego.  
Uczestniczy mieli też okazję poznania bogatej historii i kultury tureckiej. Zwiedzali Muzeum Zeugma (mozaika), Muzeum Historii, Muzeum Miasta Gaziantep, historyczną dzielnicę Bey z licznymi meczetami, zamek oraz Old Bazar z tradycyjnymi rękodziełami i smakołykami. Niewątpliwą atrakcją był rejs po rzece Eufrat pełen zapierających dech widoków a także … wróżenie z fusów kawy parzonej w tradycyjny turecki sposób.
Spotkanie w Gaziantep było  udane, nie tylko pod względem merytorycznym, ale przede wszystkim stało się okazją do przybliżenia odmiennej kultury i wyzbycia się dość stereotypowego postrzegania Turcji. Dało szansę zawarcia nowych przyjaźni, które z pewnością ułatwią dalszą współpracę
i realizację działań projektowych.

Kategoria: