start

Bożena Wojciechowska

W Bibliotece Szkolnej w dniu 5 lutego odbyło się spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją”. Gościem była Jolanta Kalinowska - Obst  - założyciel, choreograf i kierownik  Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas szóstych, poprowadzili Nina Kowalczyk i Szymon Bizior.

 Pani J. Kalinowska-Obst wspominała swoich pierwszych nauczycieli choreografii, którzy rozwinęli Jej talent i ugruntowali pasję oraz przygotowali w pełni do profesjonalnej pracy -  od 30 lat prowadzi z sukcesami ZPiT „Zamojszczyzna.” Mówiła także o zaletach uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych, które kształtują charakter, samodyscyplinę, rozwijają koordynację ruchową i poprawiają kondycję. Dzięki nim młody człowiek zaczyna rozumieć, że niektóre rzeczy wymagają większej cierpliwości i zaangażowania – poznaje tym samym swoje słabe i mocne strony.

Pani J. Kalinowska-Obst opowiadała o tym jak dużo pracy, zaangażowania i środków należy poświęcić, aby zorganizować tak wielkie przedsięwzięcie jakim jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „EUROFOLK”, którego jest inicjatorką i kierownikiem artystycznym. Dotychczas zamościanie mieli okazję obejrzeć kilkadziesiąt zespołów z różnych stron świata (Brazylii, Chorwacji, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Tajlandii, Turcji, USA, Ghany, Macedonii, Tajwanu, Meksyku, Słowenii, Serbii, Kolumbii, Indonezji...). „Zamojszczyzna” wielokrotnie uczestniczyła w wymianach międzynarodowych, konkurach, festiwalach zagranicznych. Dzięki kontaktom z zespołami z innych krajów tancerze mają szansę poznawać ich kulturę, poszerzać wiedzę, rozwijać umiejętności językowe.

Uczestnicy spotkania obejrzeli fragmenty filmów ZPiT „Zamojszczyzny”, w których występowali uczniowie „Społeczniaka”.

Więcej informacji o przebiegu spotkania ukaże się w następnym  numerze „u.p.S.!”-a.