start

Bożena Wojciechowska

 

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 15 000 zł na zakup książek do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który umożliwia m.in. poszerzenie księgozbioru o nowości wydawnicze (o książki niebędących podręcznikami).

Każdy może mieć wpływ na to, jakie książki znajdą się w bibliotece, dlatego prosimy o zgłaszanie propozycji zakupu wybranych tytułów lub przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub wrzucać do skrzynki umieszczonej przed wejściem do biblioteki.  

Ponadto, każda klasa, aby spełnić wymagania Ministerstwa Edukacji Oświatowej, ma za zadnie zrealizować  do końca listopada co najmniej jeden projekt edukacyjny z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

 

Uczniowie podjęli to wyzwanie realizując m.in. takie projekty jak: Książkobranie - organizacja podchodów bibliotecznych. Zdecyduj, co będziesz czytał! – organizacja, przeprowadzenie ankiety oraz opracowanie wyników (czerwiec i wrzesień). Młodnik Literacki – organizacja w bibliotece  spotkania z debiutującymi literatami. Książki – film promujący czytanie. Duch książki w fotografii – organizacja konkursu fotograficznego (wykonanie cyklu zdjęć np. 3 na podstawie wybranej książki; należy uchwycić wyjątkowość, atmosferę… książki). Dlaczego czytam? – cykl wywiadów, reportaży o pasji czytania uczniów, nauczycieli, rodziców, znajomych.

 

Praca metodą projektu polega na samodzielnym poznawaniu przez uczniów danego zagadnienia. Sposób opracowania projektu wymaga od nich wspólnego przedyskutowania i szczegółowego zaplanowania działań, opracowania swojego zadania z wykorzystaniem różnorodnych informacji oraz przedstawienia konkretnego efektu pracy.