start

Bożena Wojciechowska

           

W ramach  współpracy Biblioteki Szkolnej z Książnicą Zamojską uczniowie klas „0” i 1 SP w dniu 9 października 2015 r. wzięli udział w spotkaniu pierwszej odsłony wspólnej akcji Fundacji Teraz Książka oraz Księgarni Matras. Celem projektu „CzytaMy!” jest promowanie czytelnictwa poprzez pokazanie jak ważną rolę w życiu znanych ludzi kultury pełnią książki. Gośćmi specjalnymi spotkania były aktorki Paulina Holtz oraz Aneta Todorczuk – Perchuć, a poprowadziła je Dorota Koman, znana redaktorka książek i krytyk literacki.

Rozpoczynając, Pani Dorota Koman opowiedziała o idei akcji, wspólnym czytaniu, o ukochanych książkach, które stają się cudownymi kompanami nie tylko w wieku młodzieńczym. W czasie spotkania dzieci wspólnie zastanawiały się  między innymi nad tym co to jest wyobraźnia i co to jest czas, a za trafne odpowiedzi na pytania, zagadki otrzymały nagrody książkowe. Paulina Holtz i Aneta Todorczuk – Perchuć opowiedziały o książkach, które odegrały ważne role w okresie ich dzieciństwa oraz  przeczytały fragmenty ulubionych utworów w tym m.in.:   

 Momo. Aut.  Ende Michael 

 Niezwykła opowieść o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni. Tajemnicza dziewczynka o imieniu Momo pojawia się znikąd, ale szybko znajduje  przyjaciół. Potrafi wymyślać niesamowite zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Niespodziewanie jej piękny świat zostaje  zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy kradną ludziom wolny czas i radość. Tylko Momo jest odporna na ich czary. I tylko  ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przed wielką szarą rozpaczą.

 

 Odwiedziła mnie żyrafa. Aut. Stanisław Wygodzki

 Napisana z wdziękiem i absurdalnym poczuciem humoru, zabawna opowieść o żyrafie, która niespodziewanie odwiedza jednego z  mieszkańców stolicy i stawia cały jego dom na głowie. Żyrafa podróżniczka przywykła pić wyłącznie ze szkła i porcelany, jada jedynie  podłużne potrawy, na co dzień pracuje w porcie jako dźwig przeładunkowy, a poza tym jest niezwykle dystyngowana. Towarzyszące  tekstowi prace autorstwa Mirosława Pokory to znakomity przykład grafiki książkowej ze złotego okresu polskiej ilustracji. Zabawne, ciepłe  rysunki dodają książce niezwykłego uroku.

 Tonja z Glimmerdalen. Aut. Maria Parr.

 Wzruszająca i zabawna powieść autorki okrzykniętej „nową Astrid Lindgren”. Tonja ma dziewięć lat, burzę rudych włosów i jest jedynym  dzieckiem w całej górskiej dolinie. Mówią o niej „mała łobuziara” – a ona po prostu wierzy, że w życiu liczy się szybkość i wiara w siebie.  Więc lepiej nie znaleźć się na jej drodze, gdy pędzi na sankach!

 

 Zezia i Giler. Aut. Agnieszka Chylińska

 To książka dla dzieci, ale także dla rodziców. Poznajcie perypetie 8-letniej Zezi. Dowiedzcie się czemu jej młodszego brata nazywają Gilerem  i kto to jest IDŹSTĄD. Zezia zdradzi Wam sekret na najfajniejszy na świecie sposób obierania ziemniaków i podpowie jak sprawić, by w  szufladzie rycerze walczyli ze smokami.

 

Aksamitny Królik. Aut. Margery Williams. 

W bożonarodzeniowy poranek Chłopiec dostaje wiele prezentów. Jest wśród nich Aksamitny Królik, który w dziecięcym pokoju spotka dużo innych zabawek i zaprzyjaźni się ze starym, mądrym Zamszowym Koniem, który wie, co to znaczy być Prawdziwym, a to jest największe marzenie Aksamitnego Królika. Pogodna, klasyczna już opowieść dla dzieci i dla dorosłych (po prostu „literatura każdego wieku”)

 

 Źródło opisów: lubimyczytać.pl, Księgarnia Internetowa znak.com.pl