start

Bożena Wojciechowska

 

W piątkowy ranek, 16 października  2015 r., dzieci z klas drugich SP wzięły udział w spotkaniu ze znaną i cenioną autorką książek dla dzieci i młodzieży – Renatą Piątkowską.

Pisarka opowiadała o swojej twórczości literackiej a towarzysząca jej zawodowa lektorka Malwina Kożurno czytała fragmenty ciekawych, napisanych barwnym językiem i z dużą dozą umiejętnie przemycanych treści edukacyjnych, książek.

 Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali o książkach mówiących o obyczajach, przesądach, przysłowiach: Z przysłowiami za pana brat,  Mądra głowa zna przysłowia. Gdyby jajko mogło mówić oraz Szczęście śpi na lewym boku.


 Podczas spotkania, szczególną uwagę autorka  poświęciła utworom o dzieciach, ich radościach i smutkach. Książki R. Piątkowskiej pozwalają młodemu człowiekowi bez lęku spojrzeć na swoje  problemy i uczą, jak pomagać sobie samemu w trudnych sytuacjach. Opowiadania z uśmiechem, Nie ma nudnych dni, Twardy orzech do  zgryzienia, A może będzie właśnie tak, To się nie mieści w głowie oraz szereg innych książek traktują o dziecięcych sprawach.

 Autorka będąc miłośniczką zwierząt pisze także opowiadania o psach, kotach i koniach. W książkach tych uwrażliwia dzieci na krzywdę  bezdomnych, opuszczanych zwierząt, opowiada o tym, że chęć posiadania zwierząt należy bardzo dokładnie przemyśleć.

 R. Piątkowska przybliżyła dzieciom problematykę jej ostatniej książki Która to Malala, opowiadającą prawdziwą historię pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Malala za swoją działalność otrzymała Pokojową Nagrodę  Nobla w 2014 roku. Uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań pisarce, która zachęcała ich do czytania książek i przekonywała, że czytanie nie  jest nudne, a po spotkaniu Renata Piątkowska otoczona grupą najmłodszych wielbicieli, wpisywała dedykacje do swoich książek.

Renata Piątkowska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Bielsku Białej. Jej pasją jest literatura, malarstwo oraz jazda konna. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a Na wszystko jest sposób - II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren.

                 

Książki Pani Renaty Piątkowskiej możecie wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

Składamy serdeczne podziękowania pracownikom Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej za możliwość uczestniczenia w interesujących wydarzeniach kulturalnych.