start

Anna Rudzińska

 

       29 października 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z Panem Mieczysławem Gradziukiem - nauczycielem plastyki. Opowiadał on o swoich pracach inspirowanych muzyką Modesta Musorgskiego*, które zostały zaprezentowane 10 kwietnia 2015 roku podczas koncertu pt. "Obraz-Muzyka-Obraz" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka. Wydarzenie to było zrealizowane w ramach I Zamojskiego Festiwalu Muzyki Filmowej.  

       Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że M. Musorgski, po śmierci swojego przyjaciela malarza Wiktora Hartmanna,  skomponował  w 1874 r. cykl miniatur fortepianowych poświęconych jego akwarelom i rysunkom.  Każdemu z 10 obrazów, które zrobiły na nim największe wrażenie, dedykował jedną miniaturę, nadając utworom te same tytuły, jakimi oznaczone były ich malarskie odpowiedniki.  Później ten utwór fortepianowy Maurycy Ravel przeniósł na warstwę symfoniczną. Na zaproszenie Tadeusza Wicherka Pan M. Gradziuk, który nie oglądając obrazów Hartmanna tylko słuchając muzyki Ravela, namalował ilustracje do tej muzyki, a następnie  je skonfrontował z pierwowzorem.

       Uczestnicy spotkania w bibliotece wysłuchali nagranego koncertu  pt. „Obrazki z wystawy”, obejrzeli prace oraz animację obrazów Pana  M. Gradziuka  i W. Hartmanna przygotowaną przez Rafała Pilewicza, co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem wśród odbiorców i zakończyło aplauzem.

*Modest Pietrowicz Musorgski (1839-1881) – rosyjski kompozytor.

*Wiktor Hartmann (1834 - 1874) – rosyjski malarz.

Źródła:

  1. Obrazki z wystawy [on-line] Encyklopedia Muzyki RMF Classic [dostęp: 31 października 2015] Dostępny w internecie: [http://www.rmfclassic.pl/encyklopedia/obrazki-z-wystawy.html]
  2. Obraz-Muzyka-Obraz [on-line] Zamość online [dostęp: 31 października 2015] Dostępny w internecie: [http://zamosconline.pl/text.php?id=11199&rodz=kul&tt=namyslowiacy-w-obrazie-i-muzyce]