start

administrator

19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil, ustawmy w oknach wazony z żonkilami – znak tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Te wiosenne kwiaty stały się symbolem ponieważ  Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żonkili, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica wybuchu powstania.

W takim dniu chcemy także poinformować o europejskim projekcie historycznym, w którym przez rok uczestniczyła klasa humanistyczna -  IIc naszego trzyletniego liceum. Projekt Convoi 77 przypomina losy Żydów  deportowanych z obozu w Drancy we Francji do Auschwitz. Ich  korzenie rodzinne pochodziły z  wielu państw Europy, w tym Polski. Zachowały się listy transportowe z podstawowymi danymi deportowanych, w tym miejscem ich urodzenia. Stąd autorzy projektu zwrócili się do uczniów szkół średnich, mieszkających w kraju pochodzenia osób deportowanych, aby w swoich miejscowościach poszukali wszelkich możliwych informacji i w ten sposób odtworzyli ich życie przed Zagładą. Pod tym linkiem znajdziecie efekt pracy naszej grupy: https://convoi77.org/pl/deporte_bio/szwindler-moise/

Wszyscy uczestnicy projektu zostali nagrodzeni certyfikatami i nagrodami książkowymi. Wzięliśmy również udział w podsumowaniu projektu on-line.