start

administrator

Z dumą informujemy, że I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu zostało uhonorowane Europejską Nagrodą za Innowacyjność w Nauczaniu (European Innovative Teaching Award - EITA). Komisja Europejska doceniła pracę nauczycieli w projekcie „MOST Między Otwartością, Szacunkiem, Tożsamością”, którego koordynatorem była Pani Katarzyna Garbacik, nauczycielka I Społecznego Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu. W jego realizację ze strony Społeczniaka zaangażowane były następujące osoby:  Katarzyna Athiana, Ewa Kowalczyk, Aneta Filipiuk-Kusz, Elżbieta Tyburska, Anetta Kotlińska, Bogusława Denys, a ich pracę wspierał dyrektor Bogusław Klimczuk.

W projekcie MOST,  poruszającym temat wielokulturowości i tożsamości narodowej, wykorzystano metodę uczenia się przez przeżywanie, dzięki której uczestnicy znaleźli się w sytuacjach wywołujących silne emocje, co przełożyło się na lepsze zrozumienie trudnej sytuacji uchodźców. Doskonalili też swoje umiejętności językowe, stali się bardziej tolerancyjni i wyrozumiali wobec osób innego pochodzenia etnicznego i kulturowego. Projekt realizowany z partnerskimi szkołami z Niemiec, Włoch, Francji i Grecji.

Europejska Nagrodą za Innowacyjność w Nauczaniu (European Innovative Teaching Award – EITA) to wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską, ustanowione Komunikatem w sprawie Europejskiego Obszaru Edukacji. EITA jest skierowana do środowiska nauczycielskiego i szkół.
Służy uhonorowaniu wyróżniających się praktyk dydaktycznych opracowanych w ramach programu Erasmus+ oraz wyrażeniu uznania dla pracy nauczycieli i szkół, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w rozwój tego zawodu.
Nagrody przyznawane są szczególnie wyróżniającym się projektom Erasmus+ realizowanym w obszarach edukacji szkolnej oraz kształcenia i szkoleń zawodowych w czterech kategoriach:

  •     edukacja wczesnoszkolna;
  •     szkoły podstawowe;
  •     szkoły ponadpodstawowe;
  •     szkoły branżowe i techniczne.

Tematem przewodnim edycji 2022 była: „wspólna nauka, promowanie kreatywności i rozwój zrównoważony”.

Udział w Konkursie nie wymagał samodzielnego zgłoszenia.

Uczestnicy zostali wyłonieni z puli najlepiej ocenionych projektów Erasmus+ w akcjach KA1 oraz KA2, spośród projektów, które rozpoczęły się pomiędzy 2017 a 2021 rokiem i na dzień ogłoszenia konkursu zostały zakończone i rozliczone. Kwalifikacje do udziału w Konkursie przeprowadziła Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.