przegląd

administrator

W dniach 23-26 maja 2018 r. w Zamościu odbędzie się, zorganizowana przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową Historyków i Geografów, konferencja pod tytułem II wojna światowa w dydaktyce historycznej w Polsce i w Niemczech: wiedza, sposoby nauczania i formy prezentacji. W to niezwykle prestiżowe wydarzenie zaangażował się również Prezydent Zamościa oraz Zamojskie Towarzystwo Oświatowe prowadzące Szkoły Społeczne im. Unii Europejskiej w Zamościu, obchodzące w tym roku 25-lecie swojej działalności.

 W ciągu czterech dni konferencyjnych grupa naukowców oraz nauczycieli historii z Polski i Niemiec będzie zgłębiać historię Zamościa, Zamojszczyzny oraz całego regionu, który jest wyrazistym i jednocześnie smutnym przykładem okropności II wojny światowej. Na przestrzeni między Lublinem a Zamościem Niemcy dokonali największego ludobójstwa w dziejach ludzkości, tzw. Akcji Reinhardt, której ofiarami stało się ok. 1,8 mln głównie polskich Żydów. Tu dokonały się także pierwsze, w Generalnym Gubernatorstwie, zorganizowane przez niemieckie władze okupacyjne masowe wysiedlenia polskiej ludności cywilnej, w miejsce której sprowadzono niemieckich osadników. Celem konferencji jest wypracowanie konkretnych rozwiązań dydaktycznych, które umożliwią uwrażliwienie kolejnych pokoleń na doświadczenia wynikające z II wojny światowej.

Konferencja ma charakter otwarty i jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych słuchaczy. Program konferencji dostępny jest na stronie  www.cbh.pan.pl

Kategoria: