przegląd

Bożena Wojciechowska

W ramach współpracy z Książnicą Zamojską uczniowie z klas trzecich szkoły podstawowej wzięli udział w dniu 24 listopada 2015 r. w warsztatach biblioterapeutycznych* pt. „Ze złością na pewno sobie poradzę" prowadzonych przez Panią Dorotę Usidus. Dzieci uczyły się jak rozpoznawać zachowania wywołujące złość, jak radzić sobie z tym uczuciem oraz jak  wyrażać negatywne uczucia bez krzywdzenia innych. Aktywnie uczestniczyły w zabawach integracyjnych, aktywizujących i rozluźniających. Na koniec z poszarpanego papieru  stworzyły portret swojej złości i „wzięły go na smycz”! 

 * Biblioterapia (ang. bibliotherapy, reading therapy) - dział terapii zajęciowej wykorzystującej użycie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwo w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

Termin biblioterapia po raz pierwszy został użyty w 1916 przez Samuela Mc Crothersa w "Atlantic Month". W 1920 hasło znalazło się w oxfordzkim słowniku języka angielskiego.

Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone historie można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. irracjonalne lęki lub pierwsze dni w przedszkolu. Bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna. Odpowiednio dobrane i opowiedziane albo przeczytane historie mogą doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń lub pracy.

Źródło:

  1. Biblioterapia [on-line] Gabinet.eu. Encyklopedia zdrowia [dostęp: 26 listopada 2015] Dostępny w internecie: [http://gabinet.eu/wiedza/biblioterapia]
Kategoria: