start

Katarzyna Garbacik

Tegoroczny finał Szlachetnej Paczki już za nami. Dzięki hojności Rodziców, Dzieci, Młodzieży oraz Pracowników Szkół Społecznych zebraliśmy rekordową kwotę 11 340 zł, którą przeznaczyliśmy na przygotowanie darów dla dwóch rodzin:

Rodzina 1 (kod LBE-3446-577827)

„Pani Iwona (39 l.) samotnie wychowuje trójkę dzieci: Dianę(18 l.), Dawida(14 l.) i Nikolę(6 l.). Pani Iwona od urodzenia ma wodogłowie i nie może podjąć pracy. Dolega jej też dyskopatia kręgosłupa. Rodzina utrzymuje się z zasiłku rodzinnego, funduszu alimentacyjnego i programu "Rodzina 500+". Po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia na osobę pozostaje niewiele ponad 100 zł. Pani Iwona jest dumna ze swoich dzieci: Diana ma talent plastyczny, pięknie maluje i szkicuje, a Dawid lubi majsterkować. Wśród najważniejszych potrzeb pani Iwona wskazała żywność, łóżko i ubrania”.

Rodzina 2 (kod LBE-3446-580021)

„Pani Edyta (45 l.) samotnie wychowuje syna Marcina (16 l.). Pani Edyta starała się sobie radzić do momentu, kiedy dowiedziała się o długach po byłym mężu alkoholiku, które teraz musi spłacać. Dodatkowo z racji tego, że pracuje zabrano jej świadczenia z powodu przekroczenia dochodu. Pani Edyta zarabia 1500 zł, ale komornik zabiera z jej pensji 800 zł, dlatego po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia, ponieważ pani Edyta choruje na cukrzycę, zostaje 190 zł miesięcznie na osobę. Pani Edyta nie chce wracać wspomnieniami do czasów, kiedy mieszkała z byłym mężem alkoholikiem. Cieszy się, że udało jej się wyrwać z dziećmi z tego piekła. Część dzieci jest już dorosła, ale nie są w stanie pomagać matce finansowo, za to są dużym wsparciem. Pani Edyta mimo swojej trudnej sytuacji lubi pomagać innym. Stara się, jak najlepiej gospodarować tym co ma, ale często musi wybierać między zapłaceniem rachunków, a zakupem jedzenia stąd też ma zaległości w opłatach. Jeśli jest jakaś możliwość pracy dodatkowej to też ją podejmuje, jednak nie jest to takie łatwe. Marcin również w lecie pracował, ale wszystko to nie daje rodzinie stabilności. Pani Edyta wie, że przed nią jeszcze długa droga, ale nie poddaje się i jest zawsze uśmiechnięta. Wśród najważniejszych potrzeb pani Edyta wymienia opał, ponieważ zakup 2 ton węgla to dla niej wydatek, którego sama nie jest w stanie ponieść i nie raz nie ogrzewają mieszkania przez kilka dni. Bardzo ważne są też żywność i ubrania dla syna - ostatnio dużo urósł, a ich zakup też przerasta jej możliwości finansowe”.

W tym miejscu warto podkreślić ciekawą inicjatywę młodzieży z klasy 1a SLO która wspólnie z wychowawczynią, p. Ewą Kowalczyk, na rzecz Szlachetnej Paczki zorganizowała mikołajkową kawiarenkę. Na szczególne wyrazy uznania zasługują uczennice klasy 3a SLO: Aleksandra Antosiak, Agata Brzyska, Aleksandra Hawryło, Natalia Popielec, które dużo czasu poświęciły na skompletowanie zawartości paczek oraz Natalia Bajan, Aleksandra Małyszko, Michalina Puławska, Katarzyna Zimerman, które zaangażowały się w pakowanie podarunków. W tych czynnościach wspierane były przez koleżanki i kolegów z 2e SLO, a także młodzież z klas 1c SLO, 1b SLO oraz 3c SLO.

W sobotę, 9 grudnia 2017, wspólnie z uczniami klasy 3a SLO odwieźliśmy 43 zapakowane pudła i pudełka do magazynu, skąd wolontariusze dostarczyli je do potrzebujących Rodzin. Jak tylko otrzymamy od nich informacje zwrotne – opublikujemy je na stronie.

Od poniedziałku, 11 grudnia 2017, w sekretariacie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego dostępne są paragony i rachunki dokumentujące wydatki poniesione podczas przygotowania Szlachetnej Paczki.

W imieniu własnym oraz uczniów bezpośrednio zaangażowanych w akcję bardzo dziękuję Państwu za pomoc i wsparcie, nieśmiało licząc na to, że nie była to ostatnia Szlachetna Paczka w Szkołach Społecznych.