W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, 15 listopada 2016 r. w bibliotece szkolnej, uczniowie klasy 3A liceum zorganizowali spotkanie z Panem Markiem Marcolą – regionalistą, autorem książki o Zwierzyńcu i podróżnikiem, który odwiedził dotychczas około 80 krajów. Tym razem zechciał podzielić się z uczniami wrażeniami z wyprawy do Japonii.
Pierwszym obrazem, który pojawił się w prezentacji zdjęć z tej podróży, była góra Fudżi. Ten wygasły wulkan góruje nad stolicą Japonii Tokio, a jego panorama towarzyszy każdej osobie przebywającej w dowolnym miejscu tej metropolii.
Wielkie wrażenie na Panu Marcoli zrobił ogrom miasta, w którym żyje około 13,5 milionów mieszkańców. Jest ono tak duże, że niezwykle łatwo jest się tam zgubić, tym bardziej, że angielski zna jedynie nieliczna część społeczeństwa. Podróżnik zaprezentował zdjęcia tokijskich ulic i budynków. Z powodu zniszczeń wojennych i kataklizmów, niewiele jest tam zabytków. Najważniejszym miejscem dla Japończyków jest pałac cesarza, znajdujący się w centrum miasta. Pan Marcola pokazał również fotografie świątyń buddyjskich i szintoistycznych.
Moim zdaniem zaprezentowanie zdjęć Fudżi było jednym z najciekawszych momentów prelekcji. Podróżnik wspiął się na ten szczyt, przy okazji uwieczniając tamtejszą zabudowę turystyczną, piękno natury, oraz pielgrzymów oddających cześć świętej górze.
Odrębnym elementem prezentacji była opowieść o tokijskiej kolei. Z powodu braku miejsc parkingowych i wysokich kosztów aut, samochód osobowy posiada jedynie ułamek mieszkańców metropolii. Królują tam szybkie kolejki podmiejskie i oczywiście metro. Miasto posiada aż trzynaście linii metra, o łącznej długości 312 km! W godzinach szczytu panuje tam taki tłok, że zarząd kolei zatrudnia tzw. „upychaczy”, którzy wpychają ludzi do pociągów, aby drzwi mogły się zamknąć. Ponadto przy zakupie biletu nie jest ważny czas przejazdu czy wybrany pociąg – liczą się tylko przystanki wejścia i wyjścia z dworca. Pan Marek opowiadał o trudnościach, jakie sprawiało mu odnalezienie się w tej zawiłej sieci. Koniec końców udało mu się bez incydentów zwiedzić Tokio i okolice, poruszając się metrem.
Wykład Pana Marka Marcoli można zaliczyć do jednych z ciekawszych spotkań, które odbyły się w ostatnim czasie w naszej szkole. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas 3A i 3C liceum oraz osoby zainteresowane tą problematyką.
Michał Skop kl. 3A LO